Tokaj-kraina “miodem” płynąca

Zarówno dla mnie jak i Viktora był to pierwszy pobyt w Tokaju i nie wiedzieliśmy czego za bardzo się spodziewać, bo w zasadzie żadne z nas wielkim znawcą ani smakoszem wina nie jest. Pojechaliśmy tam aby odkryć co czyni ten złocisty, słodko-miodowy trunek tak popularnym, ale po kolei…

Kropla historii

Tokaj to jeden z najbardziej rozpoznawalnych regionów winiarskich na świecie, który ustanowiony został już w XVIII wieku.

Region winiarski to obszar na którym produkuje się wino o unikalnym smaku i charakterze. Poszczególne technologie produkcyjne, warunki atmosferyczne panujące lokalnie czy odmiany winogron są odpowiednio skatalogowane i opisane dla każdego z nich..

Takich regionów na Węgrzech jest 22. Jednym z nich jest właśnie Tokaj.

Oznacza to tyle, że żadne wino choćby nie wiadomo jak podobne, nie może nazywać się Tokajem jesli nie zostało wyprodukowane w ściśle wyznaczonych granicach.

Węgierska część Tokaju leży w północno-wschodniej części Węgier ( tak, jest również słowacka część, ale o tym w innym poście).

Tradycja uprawy winogron i produkcji wina w tym rejonie ma już ponad 1000 lat.

Panujący tu ciepły, łagodny klimat z małą ilością deszczu do późnej jesieni oraz żyzne post-wulkaniczne gleby sprzyjają późnym zbiorom.

Aszú i Szamorodni

Grona zaraża się tutaj tzw. szlachetną pleśnią.

Podobno ta metoda została odkryta przypadkowo kilkaset lat temu, kiedy to jednego roku przez trwającą wojnę zbiór winogron znacząco się opóźnił.

Mimo osiadłej już na winoroślach pleśni, zdecydowano się dokonać zbioru późnym pażdziernikiem i spróbować fermentować wino.

Dzięki temu odkryto, że pleśń nadaje winu niezwykłej miodowo-korzennej słodyczy.

Ta forma dojrzewania winogron określana jest jako- aszú i jest znakiem rozpoznawalnym całego regionu.

Aszú to najlepsza i najszlachetniejsza odmiana Tokaju.

Specjalnie segreguje się grona pokryte pleśnią od tych nią niepokrytych.

Poza Aszú w regionie dominuje też odmiana Tokaju Szamorodni, gdzie nie dochodzi do segregacji, a do kadzi wrzucane są całe kiście winogron.

Uprawiane winorośle w Tokaju to: furmint, dalej hárslevelű i sárgamuskotály

Nie tylko wino

Wino, winnice i pola winogron to nie jedyna mocna strona tego regionu.

Zachęcamy do przyjazdu tutaj wszystkich miłośników zamków, a jest ich tu sporo, miłosników odpoczynku z dala od tłumów, ale też miłośników adrenaliny, bo w czerwcu 2024 roku otwarty tu został jeden z najdłuższych mostów linowych na świecie. Będziemy Wam o tym wkrótce pisać.

Główne miasta regionu:

♟️Tokaj-stolica

♟️Sárospatak

♟️Sátoraljaújhely

♟️Tarcal

♟️Olaszliszka

♟️Hercegkút

♟️Bodrogkeresztúr

♟️Szerencs

♟️Regéc

♟️Boldogkőváralja

Jak dojechać?

Z centralnej i zachodniej polski, autem, najlepiej kierować się na Budapeszt, a nastepnie autostradą M3 w kierunku Miskolc, gdzie odbijacie na miasteczko Szerencs i dalej już do Waszej miejscowości docelowej.

Ze wschodniej Polski najlepiej jechać na Rzeszów, a nastepnie Koszyce na Słowacji, a następnie Trebišov i Sátoraljaújhely leżące już po węgierskiej stronie.

Przez najbliższe dni będziemy Wam przybliżać atrakcje regionu Tokaj.

Zostańce z nami i zaglądajcie do nas 🙂 Podzielimy się z Wami np. miejscówką gdzie mówi się po polsku 😉

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *