Grobowiec Gül Baby i Park Pétera Mansfelda-mało znana panorama Budapesztu

Jeżeli szukacie mało uczęszczanych punktów widokowych w Budapeszcie z piękną panoramą miasta i bez tłumów to ten post jest dla Was.

Większość przewodników zaprowadzi Was na wzgórze zamkowe po zdjęcie z parlamentem, po kilku wizytach w stolicy Węgier może się to znudzić. Dla szukających nowych perspektyw do swoich albumów z podróży zapraszamy do II dzielnicy Budapesztu.

Derwisz

To tam na jednym ze wzgórz przy Mecset utca znajduje się grobowiec Gül Baby – wojownika, derwisza osmańskiego przybyłego tu z wojskami Sulejmana Wspaniałego po podbiciu Węgier w XVI wieku. Sam Gül Baba zmarł podczas trwających walk. Legenda głosi, że na jego pogrzebie obecny był sam sułtan Sulejman, a nawet niósł jego trumnę.

Gül Baba był nie tylko wojownikiem, ale też bardzo znanym i rozpoznawalnym poetą oraz mistrzem ezoterycznej interpretacji Koranu. Sam grobowiec na wzgórzu został zbudowany przez Mehmeda Paşę, beylerbeyi’a Budy, w latach 1543-1548, budynek jest w kształcie ośmiokąta i ma płytką kopułę pokrytą płytami ołowiowymi i drewnianymi dachówkami. Słynny derwisz w owym czasie ogłoszony został nawet patronem zdobytego miasta.

Dzisiaj w tym miejscu znajduje się TARAS WIDOKOWY Z PIĘKNĄ PANORAMĄ PESZTU, grobowiec Gül Baby z wystawioną na powierzchni ziemi charakterystyczną, otomańską trumną, piękny różany ogród oraz centrum kulturalne przyjaźni węgiersko-tureckiej. Nie przegapcie kaskadowych ogrodów wchodząc schodami pod górę do grobowca. Na kilku poziomach leży ogród np. lawendowy, różany i ogród magnolii. Można tu też spotkać dziko żyjące koty.

Godziny otwarcia

Wejście na taras widokowy, grobowiec i na wystawę w muzeum jest całkowicie darmowy. Wejść tu jednak można jedynie od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00.

Jak dotrzeć

Można tu przyjść spacerkiem z mostu Małgorzaty. Najlepiej podjechać tramwajem nr 4 lub 6 na przystanek -> Margit híd, budai hídfő. Potem jeszcze tylko 10 minut spacerkiem i ejsteście na miejscu. Dokładny adres to -> Budapest, Mecset u. 14, 1023

Wystawa kulturalna

Jak juz wspomniałam, w budynku obok grobowca znajduje się centrum przyjaźni węgiersko-tureckiej, do którego wstęp jest bezpłatny. Jest tam też kawiarenka, w której napić się możecie oryginalnej tureckiej kawy lub herbaty, a nawet kupić drobne tureckie słodycze. W budynku jest też bezpłatna toaleta.

Zwiedzanie wystawy nie zajmie Wam dużo czasu może około 20 minut, ale myślę, że jak najbardziej warto. Tablice historyczne przedstawiają historię najazdu Osmanów na Budę oraz okres ich panowania, jaki i późniejsze relacje węgiersko-osmańskie. Napisy są w 3 językach: angielskim, tureckim i węgierskim. Poza wystawą jest też mały sklepik, w którym nabyć możecie np. wodę różaną i inne wyroby z tego kwiatu. Sam budynek jest częstym gościem różnych kulturalnych wydarzeń, w tym wystaw malarskich, niekoniecznie związanych z Osmanami.

Jedna z sal poświęcona jest pomocy, jaką Osmanie udzielili największemu magnatowi XVIII wieku na Węgrzech – Franciszkowi II Rakoczemu. Tak temu Rakoczemu, o którym wspominaliśmy przy naszych tokajskich wpisach. Po nieudanym powstaniu był on zmuszony do emigracji z Węgier. Pewien czas mieszkał nawet w Gdańsku, ale stałego azylu udzielili mu właśnie Turcy i właśnie tam mieszkał aż do śmierci w miejscowości Tekirdağ.

Park Pétera Mansfelda

Po wyjściu z grobowca derwisza, polecamy podejść nieco wyżej, 5 min spacerkiem pod górę do Parku Pétera Mansfelda. To miejsce nosi imię i honoruje najmłodszą ofiarę Rewolucji Węgierskiej 1956. Péter był uczestnikiem rewolucji i właśnie za to stracił życie po upadku powstania, kiedy to w jednym z pokazowych procesów, skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano zaledwie kilka dni po jego 18 urodzinach. To jego sylwetkę przedstawia postawiony tam pomnik.

Sam park to raczej malutki skwerek leżący w otoczeniu wielu starych drzew, miły zakątek, skąd obserwować można Parlament, Most Łańcuchowy, a nawet Cytadelę.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *