W Budapeszcie funkcjonują aż cztery linie metra, którymi można szybko przemiszczać się pomiędzy najważniejszymi punktami miasta.
Do postu dołączamy zdjęcie z mapką wszystkich linii.
Poza metrem na mapce pod literą H oznaczone są linie kolejki miejskiej HÉV, ale o nich napiszemy kiedyś w oddzielnym poście. HÉV łączy obrzeża miasta z centrum lub ze stacjami metra z których do tego centrum można się łatwo dostać.
Zejścia do metra oznaczone są zawsze literą M umieszczoną w charakterystycznym czarno-białym logo.
Linie Metra
M1
Żółta, najstarsza linia metra kontynentalnej części Europy ! Warto przejechać się nią w celach turystycznych, zwłaszcza, że centralne stacje urządzone są w dawnym stylu, z charakterystycznymi drewnianymi budkami, w których można było kiedyś kupić bilety.
Ściany z kolei przyzdobione są kafelkami. Polecam zajrzeć tam przy najbliższej okazji póki można. Od dawna dyskutuje się o stanie technicznym torów i samych pojazdów oraz konieczności generalnego remontu tej linii, co skutkować będzie kilkuletnim jej zamknięciem. Sama trasa wiedzie przez najważniejsze zabytki pesztańskiej strony Budapesztu np. Operę, Plac Bohaterów czy termy Széchenyi fürdő.
M2
Czerwona, wybudowana w drugiej połowie XX wieku, poprowadzona pod Dunajem, łączy Budę z Pesztem. Ma 11 stacji. Czerwoną linia możemy łatwo przemiścić się ze wschodniego dworca kolejowego Keleti (gdzie przecina się także z linią M4) aż do południowego Deli. Poza linią M4, czerwona M2 przecina się także z M3 oraz M1 na stacji Deak Ferenc Ter. Charkteryzuje ją głębokość, zjazd na stację trwa dłuższą chwilę.
M3
Niebieska, najbardziej popularna linia metra pośród mieszkańców stolicy. Łączy północ Pesztu z południem, ma aż 20 stacji. Niedawno otwarta ponownie, po kilkuletnim okresie renowacji. Unowocześniona i zmodernizowana (niestety nadal bez właściwej klimatyzacji )
Na stacji Deak Ferenc Ter przecina się z linią M1 i M2, a na stacji Kálvin térz linią M4.
M4
Zielona, najmłodsza linia metra, oddana do użytku w 2014 roku, liczy obecnie 14 stacji, budowa zajęła zaledwie 8 lat. Ta linia znów łączy zachód ze wschodem, podobnie do linii M2, ale ulukowana jest bardziej na południe. Dzięki niej dotrzemy z ogromnego węzła komunikacyjnego na zachodzie Budapesztu-> Kelenföld na wschód Pesztu do dworca Keleti (tu przecina się z linią M2).
Po drodze zatrzymuje się np. na Fővám tér przy samej Hali Targowej czy na Kálvin tér, gdzie przecina się z linią M3.
Dalsze plany
Z tego co wiemy, w planach jest jeszcze co najmniej jedna linia metra M5, która właściwie miałaby łączyć 3 linie kolejki miejskiej HÉV podziemnym łącznikiem. W 2021 ruszyły już pierwsze testy tego w jakich miejscach moznaby kopać. Ta potężna linia miałaby liczyć docelowo 40 stacji, biec z północy na południe, przecinając po drodze Dunaj czyli łączyć dalekie przedmieścia z centrum.
Leave a Comment