Kościół w skale i Polska Kaplica na Wzgórzu Gellerta w Budapeszcie

W sercu Budapesztu, Klasztor Paulinów i Kaplica Polska na Wzgórzu Gellerta stanowią wyjątkowe połączenie historii, duchowości i architektonicznego piękna. Te historyczne miejsca nie są jedynie atrakcjami turystycznymi, ale również mają głębokie znaczenie kulturowe, zwłaszcza dla polskich odwiedzających.


W okresie II wojny światowej w cytadeli budapeszteńskiej, właśnie na Wzgórzu Gellerta zorganizowano obóz karny dla wojennych uchodźców polskich i internowanych żołnierzy Wojska Polskiego, tych, którzy zostali schwytani, podczas próby ucieczki z obozów internowania. Mimo tego polscy żołnierze byli dobrze traktowani i regularnie uczestniczył w mszach świętych w skalnym kościele. W samym klasztorze mieszkało również kilkoro ojców Paulinów, którzy odprawiali msze w języku polskim, ale wróćmy do początku….

Skąd pomysł na kościół w jaskini?

Pomysł przekształcenia jaskini znajdującej się we Wzgórzu Gellerta w kaplicę zrodził się podczas pielgrzymki w 1924 r., kiedy pielgrzymi z Węgier odwiedzili Lourdes. Miasto u podnóża Pirenejów jest znane z kilku cudownych wizji, jakich miała doświadczyć francuska zakonnica w pobliskiej jaskini w 1858 r.; Lourdes jest od tamtej pory miejscem pielgrzymowania ludzi z całego świata.

Pomysł budowy kościoła został przyjęty przez radcę ministerialnego Gyulę Pfeiffera, który również przewodził organizacji prac. Plan zakładał nieznaczne powiększenie jaskini poprzez wysadzanie i zbudowanie małego przejścia. Jednak coś poszło nie tak, góra nie eksplodowała w zaplanowanym kierunku, ale w kierunku Dunaju, co otworzyło możliwość zbudowania większego systemu jaskiń.

Budowę kościoła zakończono w 1926 roku, w tym samym roku został on konsekrowany.

Do 1934, od strony Dunaju dobudowano klasztor Paulinów w neo-romańskim stylu.

Po II wojnie wiatowej, klasztor i kościół zostały przez komunistów zamknięte, a zwrócone w ręce Paulinów dopiero po 89′ roku.

Dlaczego POLSKA kaplica?

Wbrew przypuszczeniom jakie możecie mieć, POLSKA kaplica w kościele na skale nie powstała po II wojnie światowej jako upamiętnienie polskich uchodźców, ale PRZED wojną, niedługo po powstaniu klasztoru w 1934 roku. Jak możecie kojarzyć, w Częstochowie, na Jasnej Górze również znajduje się klasztor Paulinów. Węgierscy Paulinii otrzymali dwie kopie obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej jako wyraz miłośći i radości z nowopowstałego klasztoru, od swych polskich braci.

Poniższy cytat, opisujący historie powstania polskiej kaplicy pochodzi ze stony biura prawego Jasnej Góry.

,,12 maja 1934 roku z dworca kolejowego w Częstochowie wyruszył pociąg, jeden z wagonów przybrany był kwiatami i chorągiewkami o barwach narodowych: polskich i węgierskich. W wagonie tym podróżowali paulini — Polacy i Węgrzy, którzy dzięki ogromnemu wysiłkowi i staraniom Generała Zakonu Paulinów, ojca Piusa Przeździeckiego i abpa Kalocsy, ks. dr Gyuli Zichyego, a także dr Gyuli Pfeiffera, mieli stać się zaczynem odradzającego się Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Jako drogocenny dar Ojca Generała wieźli ze sobą dwie kopie Cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, wykonane przez o. Augustyna Jędrzejczyka, paulina z Jasnej Góry.

Wręczając ten wspaniały dar węgierskim paulinom o. Pius Przeździecki, powracającym do swej ojczyzny, powiedział: „Bogaczami nie jesteśmy. Nie mogę posłać Was objuczonych skarbami, ale największym skarbem są te dwa obrazy, przedstawiające naszą Matkę, Panią Jasnogórską. Zabierzcie je ze sobą. Ona będzie Wam największą pomocą. Tylko do Niej zwracajcie się z największą ufnością i w każdej potrzebie…”.

Jedną z tych kopii umieszczono w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Kościele Skalnym na Wzgórzu Gelelrta, a drugą przewieziono do kaplicy klasztornej w Pécs.

Nikt wówczas nie przypuszczał, że za pięć lat, przed tym wizerunkiem Czarnej Madonny z Jasnej Góry, w Kościele Skalnym, będą modlić się wojenni uchodźcy polscy i internowani żołnierze Wojska Polskiego o szczęśliwy powrót do Niepodległej Polski. “

Co znajduje się w polskiej kaplicy?

Polski Orzeł w Koronie, a na nim obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej

Relikwia św. Jadwigi

Polskie godło z orłem w koronie

Podobizna o. Franciszkanina, Maksymiliana Kolbe, który dobrowolnie oddał swoje życie za współwięźnia w Auschwitz.

Lokalizacja

Klasztor oraz wejście do kościoła w skale (i polskiej kaplicy) znajduje się na zboczu Wzgórza Gellerta od strony Dunaju, na skrzyżowaniu przy ZIELONYM Moście Wolności – Szabadság híd (węg.) -Liberty Bridge (ang.). Zaraz obok znajduje się Hotel Gellert ze słynnymi Termami Gellerta.

Najłatwiej dotrzeć tam kierując się na przystanek –> Szent Gellért tér – Műegyetem M <–, przy którym znajduje się również stacja metra linii M4 o tej samej nazwie. Dojeżdżają tam tramwaje linii np. 19, 41, 47, 48, 49

Dojście do koscioła prowadzi pod górę, ale podejście jest łagodne, wybetonowane i zajmuje jakieś 3 minutki.

BILETY, AUDIOBOOK i ZWIEDZANIE

Na ten moment (styczeń 2025) bilet normalny kosztuje 1200 HUF (około 12 PLN). Bilet bez problemu można kupić przy wejściu w kasie. Płatność kartą jest możliwa. Dla psów wstęp wzbroniony.

Zwiedzanie odbywa się z audiobookiem. Sprzedający w kasie pyta się Was o język, możecie wybrać jeden z ośmiu, w tym dostępny jest JĘZYK POLSKI lub np. angielski czy niemiecki.

Dostajecie do ręki audiobooka ustawionego już na wybrany język. Audiobook wygląda jak stara NOKIA. Przy kolejnych punktach wpsujecie na NOKII numer widoczny na ścianie i przykładacie ją do ucha. Lektor opowiada w danym miejscu konkretną historię.

W kościele, poza główną nawą, są dwie kaplice; polska i Matki Boskiej z Lourdes oraz mniejsza z drewnainymi, sakralnymi meblami.

Całe zwiedzanie nie trwa więcej niz 30 min. Wszystko zalezy od Was jak skrupulatnie słuchać będziecie historii.

Nie obowiązuje żadna kolejka do wejścia, nie trzeba czekać aż zbierze się konkretna grupa. Kupujecie bilet, dostajecie audiobooka i wchodzicie.

Godziny Otwarcia

Od poniedziałku do soboty od 09:30 do 19:30

Niedziele nieczynne

Zwiedzanie nie jest możliwe w godzinach trwania nabożeństw, czyli np. o 17:00 Szczegóły na poniższym obrazku.

Więcej o samym Wzgórzu Gellerta poczytacie tutaj:

Góra Gellerta lub Wzgórze Gellerta w Budapeszcie
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapraszamy do zapisów do newslettera ! Wystarczy kliknąć w poniższy link, zostawić nam swój adres email, a następnie potwierdzić subskrypcję w swojej skrzynce e-mailowej. Raz w tygodniu dostaniesz od nas komplet wpisów z ubiegłego tygodnia 👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Subskrypcja