Chrzest Węgier
Dzień Świętego Stefana, obchodzony hucznie na Węgrzech co roku 20 sierpnia to najstarsze narodowe święto obchodzone oficjalnie już od 1092 roku!
Nawiązuje do ustanowienia państwa Węgier poprzez koronację na króla pierwszego ochrzczonego władcę Węgier, co miało miejsce 25 grudnia 1000 roku lub 1 stycznia 1001 roku, historycy nie są tu zgodni co do daty.
W czasach komunizmu, nazywane świętem konstytucji.
Kim był św. Stefan
Św. Stefan Węgierski (Szent István király) był pierwszym królem Węgier, który położył podwaliny pod państwo, nawracając naród Węgrów na chrześcijaństwo.
Po poważnych stratach militarnych w 955 r. węgierscy przywódcy plemienni postanowili porzucić koczowniczy tryb życia. Stefan, wielki książę Węgrów, zdawał sobie sprawę, że nawrócenie na chrześcijaństwo będzie sposobem na wzmocnienie idei węgierskiego narodu.
Korona Królów
Najważniejszym insygnium królewskim jest zazwyczaj korona.
Korona Świętego Stefana, która została założona mu na głowę przez papieża Sylwestra ponad tysiąc lat temu, wielokrotnie kradziona, przechowywana i oddawana z rąk do rąk, ostatecznie przetrwała wszystkie zawieruchy historyczne i uznawana jest za największy skarb Węgier.
Podziwiać ją można w gmachu parlamentu w Budapeszcie.
Węgrzy traktują tę koronę bardzo mistycznie, nie jest dla nich zwykłym przedmiotem, ale wręcz uosobieniem jedności państwa, jego duszą.
Legenda głosi, że dokładnie tę samą koronę miał od papieża Sylwestra dostać Bolesław Chrobry, a Stefan sprzątnął ją mu dosłownie sprzed nosa. Na swoją kolej Bolesław czekać musiał kolejne 25 lat
Sam król Stefan zmarł w 1038 roku, a kanonizowany został dokładnie 20 sierpnia 1083 roku, jednocześnie obejmując funkcję patrona Węgier, stąd celebracja święta właśnie w tym konkretnym dniu.
Święta prawica
W ramach procesu kanonizacyjnego odkopano szczątki króla Stefana, a legenda głosi, że jego prawa ręka w ogóle nie uległa rozkładowi.
Rękę usunięto z ciała i wystawiono na widok publiczny w bazylice św. Stefana w Budapeszcie gdzie ogladać można ją do dziś.
Relikwiarz znajduje się w nawie po prawej stronie od ołtarza.
Państwowe Urodziny
Bardzo podoba mi się idea obchodzenia tego święta jak radosnych urodzin.
Ludzie gromadzą się na festiwalach chleba, kwiatów, pokazach fajerwerków, piecze się urodzinowe ciasta dla Węgier, a sierpniowa pogoda jak najbardziej temu sprzyja i zachęca do wspólnego spędzenia czasu jako jeden naród.
Chyba Polacy nie mieliby nic przeciwko aby ustanowić podobne letnie, urodzinowe święto w Polsce
Leave a Comment