Busójárás – Karnawał w Mohaczu

Szokaci

Szokaci to chorwacka grupa etniczna zamieszkująca pogranicze Węgier, Chorwacji i Serbii. Posługują się oni dialektem sztokawskim, czyli jedną z odmian języka chorwackiego. W pobliże węgierskiego Peczu oraz Mohaczu przenieśli się pod koniec XVII wieku z terenów obecnej Bośni i Hercegowiny. Celowali w przyjaźniejszy, żyźniejszy teren w okolicy Dunaju.

Spacer Busó

Busójárás – ( węg. , oznaczający „spacer Busó”; po chorwacku: Pohod bušara) to doroczne święto Szokatów-Šokci mieszkających w mieście Mohacz na Węgrzech , odbywające się pod koniec sezonu karnawałowego („Farsang”), kończące się dzień przed Środą Popielcową .

Podczas obchodów występują 👹Busó 👹 (ludzie noszący tradycyjne maski) i grana jest muzyka ludowa , odbywają się maskarady , parady i tańce .

Oficjalnych grup zrzeszających Busó jest kilkadziesiąt, a samych Busó około 3 tysięcy w całym regionie. Niech Was nie zmylą biało-czerwone flagi grup Busó, nie mają one nic wspólnego z Polską, to oficjalne barwy Busó.

Busójárás trwa sześć dni, zwykle w lutym lub zaraz na początku marca jak w tym roku.

🐰Rozpoczyna się w czwartek, po którym w piątek następuje karnawał Kisfarsang (Mały Farsang), a największe święto, Farsang vasárnap (Niedziela Farsang), odbywa się w siódmą niedzielę przed Niedzielą Wielkanocną ; następnie obchody kończą się Farsangtemetés (Pogrzebem Farsang) w następny wtorek ( Ostatki ).

Te tradycyjne uroczystości zostały wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w 2009

Legenda Busó

Szokaci wyjaśniają pochodzenie tradycji Busójárás dwiema powiązanymi, ale różnymi legendami.

Według najpopularniejszej legendy, w czasach Imperium Osmańskiego , mieszkańcy Mohaczu uciekli z miasta i zamieszkali na pobliskich bagnach i lasach, aby umknąć wojsku Imperium Osmańskiego. Pewnej nocy, gdy siedzieli i rozmawiali przy ognisku, nagle znikąd pojawił się stary człowiek z plemienia Šokac i powiedział do nich: „Nie bójcie się, wasze życie wkrótce stanie się dobre i wrócicie do swoich domów. Do tego czasu przygotujcie się do bitwy, wyrzeźbijcie sobie różne bronie i straszne maski i czekajcie na burzliwą noc, kiedy przyjdzie do was zamaskowany rycerz”. Zniknął tak nagle, jak się pojawił. Szokaci wykonali jego rozkazy, a kilka dni później, w burzliwą noc, przybył rycerz. Rozkazał im założyć maski i wrócić do Mohaczu , robiąc jak najwięcej hałasu. Poszli za jego przykładem. Turcy byli tak przerażeni hałasem, maskami i burzą w nocy, że pomyśleli, że atakują ich demony i uciekli z miasta przed wschodem słońca.

W starszej, mniej popularnej historii Busó odstraszają nie Turków, ale samą zimę.

Dzisiaj Turków na tym terenie już nie ma, więc drugie wyjaśnienie wydaje się być jak najbardziej odpowiednie i pasujące.

Wielki Ogień

My odwiedziliśmy Mohacz w niedzielę kiedy w mieście odbywa się parada Busó, a także ich symboliczne przypłynięcie z drugiego brzegu Dunaju do miasta. Na wieczór natomiast na rynku miasta rozpala się ogromne ognisko i tańczy się do późnych godzin wieczornych. Na ognisko już nie zostaliśmy, zdjęcie z ogniskiem pochodzi ze strony szallas. hu

Wielki Tłum

Mówi się, że w obchodach zazwyczaj uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy gapiów, a noclegi należy rezerwować sporo wcześniej. Najlepszą bazę noclegową ma Pecz położony około 40 kilometrów na zachód od Mohaczu.

☕☕☕Jeśli chcielibyście nam postawić kawę, to zapraszamy na nasz profil na buycoffee👇👇👇

https://buycoffee.to/komuwdrogetemuczasnawegry

Zapraszamy do zapisów do newslettera ! Wystarczy kliknąć w poniższy link, zostawić nam swój adres email, a następnie potwierdzić subskrypcję w swojej skrzynce e-mailowej. Raz w tygodniu dostaniesz od nas komplet wpisów z ubiegłego tygodnia 👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇

Subskrypcja

Do końca marca 2025, mozesz odebrać naszego pierwszego ebooka za darmo – Budapeszt INSTANT w 1 dzień – wystarczy zapisać się do newsletter przez poniższy link 👇👇👇👇👇👇👇👇👇

https://www.naffy.io/komu-w-droge-temu-czas-na-wegry/prezent-budapeszt-instant-w-1-dzien-darmowy-ebook-za-subskrypcje-newslettera-y1n?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *