Szokaci
Szokaci to chorwacka grupa etniczna zamieszkująca pogranicze Węgier, Chorwacji i Serbii. Posługują się oni dialektem sztokawskim, czyli jedną z odmian języka chorwackiego. W pobliże węgierskiego Peczu oraz Mohaczu przenieśli się pod koniec XVII wieku z terenów obecnej Bośni i Hercegowiny. Celowali w przyjaźniejszy, żyźniejszy teren w okolicy Dunaju.
Spacer Busó
Busójárás – ( węg. , oznaczający „spacer Busó”; po chorwacku: Pohod bušara) to doroczne święto Szokatów-Šokci mieszkających w mieście Mohacz na Węgrzech , odbywające się pod koniec sezonu karnawałowego („Farsang”), kończące się dzień przed Środą Popielcową .
Podczas obchodów występują Busó
(ludzie noszący tradycyjne maski) i grana jest muzyka ludowa , odbywają się maskarady , parady i tańce .
Oficjalnych grup zrzeszających Busó jest kilkadziesiąt, a samych Busó około 3 tysięcy w całym regionie. Niech Was nie zmylą biało-czerwone flagi grup Busó, nie mają one nic wspólnego z Polską, to oficjalne barwy Busó.
Busójárás trwa sześć dni, zwykle w lutym lub zaraz na początku marca jak w tym roku.
Rozpoczyna się w czwartek, po którym w piątek następuje karnawał Kisfarsang (Mały Farsang), a największe święto, Farsang vasárnap (Niedziela Farsang), odbywa się w siódmą niedzielę przed Niedzielą Wielkanocną ; następnie obchody kończą się Farsangtemetés (Pogrzebem Farsang) w następny wtorek ( Ostatki ).
Legenda Busó
Szokaci wyjaśniają pochodzenie tradycji Busójárás dwiema powiązanymi, ale różnymi legendami.
Według najpopularniejszej legendy, w czasach Imperium Osmańskiego , mieszkańcy Mohaczu uciekli z miasta i zamieszkali na pobliskich bagnach i lasach, aby umknąć wojsku Imperium Osmańskiego. Pewnej nocy, gdy siedzieli i rozmawiali przy ognisku, nagle znikąd pojawił się stary człowiek z plemienia Šokac i powiedział do nich: „Nie bójcie się, wasze życie wkrótce stanie się dobre i wrócicie do swoich domów. Do tego czasu przygotujcie się do bitwy, wyrzeźbijcie sobie różne bronie i straszne maski i czekajcie na burzliwą noc, kiedy przyjdzie do was zamaskowany rycerz”. Zniknął tak nagle, jak się pojawił. Szokaci wykonali jego rozkazy, a kilka dni później, w burzliwą noc, przybył rycerz. Rozkazał im założyć maski i wrócić do Mohaczu , robiąc jak najwięcej hałasu. Poszli za jego przykładem. Turcy byli tak przerażeni hałasem, maskami i burzą w nocy, że pomyśleli, że atakują ich demony i uciekli z miasta przed wschodem słońca.
W starszej, mniej popularnej historii Busó odstraszają nie Turków, ale samą zimę.
Dzisiaj Turków na tym terenie już nie ma, więc drugie wyjaśnienie wydaje się być jak najbardziej odpowiednie i pasujące.
Wielki Ogień
My odwiedziliśmy Mohacz w niedzielę kiedy w mieście odbywa się parada Busó, a także ich symboliczne przypłynięcie z drugiego brzegu Dunaju do miasta. Na wieczór natomiast na rynku miasta rozpala się ogromne ognisko i tańczy się do późnych godzin wieczornych. Na ognisko już nie zostaliśmy, zdjęcie z ogniskiem pochodzi ze strony szallas. hu
Wielki Tłum
Mówi się, że w obchodach zazwyczaj uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy gapiów, a noclegi należy rezerwować sporo wcześniej. Najlepszą bazę noclegową ma Pecz położony około 40 kilometrów na zachód od Mohaczu.


Jeśli chcielibyście nam postawić kawę, to zapraszamy na nasz profil na buycoffee


https://buycoffee.to/komuwdrogetemuczasnawegry
Zapraszamy do zapisów do newslettera ! Wystarczy kliknąć w poniższy link, zostawić nam swój adres email, a następnie potwierdzić subskrypcję w swojej skrzynce e-mailowej. Raz w tygodniu dostaniesz od nas komplet wpisów z ubiegłego tygodnia 👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Subskrypcja
Do końca marca 2025, mozesz odebrać naszego pierwszego ebooka za darmo – Budapeszt INSTANT w 1 dzień – wystarczy zapisać się do newsletter przez poniższy link 👇👇👇👇👇👇👇👇👇
Leave a Comment