Klasyfikacja
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu są już na półmetku, a Węgry meldują się na razie, na 14. miejscu klasyfikacji medalowej XXXIII edycji (stan na dzień 3 sierpnia 2024).
A czy wiedzieliście, że w klasyfikacji wszech czasów, wszystkich edycji letnich igrzysk, Węgrzy plasują się aż na 8 pozycji (stan po IO 2020)!?
To duże osiągnięcie jak na niespełna 10-milionowy kraj, zwłaszcza że ustępują wyższe pozycje jedynie takim potęgom, jak USA, Chiny, UK, Włochy czy np. Niemcy.
Wodna potęga
Węgrzy od lat odnoszą spektakularne sukcesy w sportach wodnych.
Choćby w trakcie tej, wciąż trwającej edycji igrzysk, 3 medale z 7 zdobyto w pływaniu.
To wielu zaskakuje, ponieważ wydaje się, że Węgry jako kraj interkontynentalny, bez dostępu do morza powinien przodować w sportach niekoniecznie związanych z wodą.
Otóż nie, obserwatorzy naszej strony wiedzą jak bogata w ciepłe wody jest węgierska ziemia.
W dzisiejszych czasach, gdy technologia podtrzymania odpowiedniej temperatury w basenie nie robi na nikim wrażenia, może się to wydawać bez znaczenia, ale 100 lat temu i wcześniej, możliwość trenowania w jeziorach czy rzekach przez około pół roku, podczas gdy inne kraje mogły sobie pozwolić na trening jedynie przez 2-3 najcieplejsze miesiące w roku, miała ogromne znaczenie w kształtowaniu się kultury pływackiej i kondycji samych pływaków.
Piłka Wodna
Przejdźmy w końcu do samego Waterpolo, czyli piłki wodnej.
Za Wikipedią – Piłka wodna to zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn – w której biorą udział dwie drużyny po 7 zawodników każda (w tym bramkarz).
Zawody piłki wodnej (mecz) rozgrywane są w basenie pływackim o głębokości wody minimum 180 cm, w którym wyznacza się pole gry o wymiarach 20 × 30 m oraz ustawia bramki o wymiarach 3 × 0,9 m.
Celem gry jest wrzucenie piłki średnicy 21,6 – 22,6 cm do bramki przeciwnika. O zwycięstwie decyduje większa liczba zdobytych goli.
Dodam jeszcze od siebie, że mecz podzielony jest na cztery części, każda trwa po 8 minut.
W Polsce? Totalna nisza.
Na Węgrzech?
Po każdym zwycięstwie na dużej imprezie, reprezentacja witana jest jak gwiazdy rocka. Tak było, choćby po zdobyciu mistrzostwa świata w 2023, kiedy to drużyna po powrocie do kraju wskoczyła do autobusu i odbyła rundę honorową po stolicy, aby na koniec świętować zwycięstwo z tysiącami ludzi przy jednym z budapesztańskich basenów.
Statystyki
Znowu wróćmy na chwilę do statystyk, aby zobrazować Wam potęgę węgierskiej, męskiej drużyny waterpolo.
16 medali igrzysk olimpijskich, w tym 9 złotych
12 medali mistrzostw świata, w tym 4 złote
26 medali mistrzostw Europy, w tym 13 złotych
I tak można by wymieniać jeszcze parę minut…
Krew w Wodzie
Historia występów Węgrów na mistrzostwach i igrzyskach w dyscyplinie piłki wodnej ma już około 100 lat, ale to rok 1956 najbardziej wyrył się w narodowej pamięci.
W grudniu 56’ igrzyska olimpijskie odbywały się w Melbourne, w Australii, a zaledwie kilka tygodni wcześniej ZSRR stłumiło krwawo węgierską rewolucję.
6 grudnia doszło do starcia drużyn ZSRR i Węgier na arenie IO i tym razem krew również dosłownie się polała, sam mecz zapamiętany został pod nazwą „Krew w wodzie”.
Ponadto noc przed tym meczem również doszło w Budapeszcie do protestów, które zostały stłumione przemocą.
Dla Węgrów załamanych upadkiem powstania, starcie na arenie sportowej z największym wrogiem zaledwie kilka tygodni po klęsce było dużym wyzwaniem i zobowiązaniem moralnym. Węgrzy czuli, że muszą wygrać, aby, chociaż trochę podnieść morale własnego narodu.
Basen był jedynym miejscem, gdzie mogli się postawić „niedźwiedziowi” na równych zasadach.
Napięcie między rywalizującymi zespołami było bardzo wysokie.
Cały mecz gracze obu zespołów używali wszelkich form przemocy, na jakie mogli sobie pozwolić, gdy tylko zetknęli się z graczem przeciwnej drużyny.
Sama nazwa została wymyślona po tym, jak węgierski zawodnik Ervin Zádor wyłonił się z wody z krwią spływającą z łuku brwiowego na dwie minuty przed końcem meczu. Cios zadał mu radziecki piłkarz Valentin Prokopow.
Trybuny były gotowe same wymierzyć sprawiedliwość Valentinowi.
Sędzia postanowił zakończyć grę przed czasem, aby nie doszło do zamieszek i oddać zwycięstwo drużynie prowadzącej.
W ten sposób legendarny mecz wygrali Węgrzy z wynikiem 4-0.
„Czuliśmy, że graliśmy nie tylko dla siebie, ale dla każdego Węgra. Ta gra była jedyną drogą, na której mogliśmy się im oprzeć.” – powiedział potem bohater meczu, Ervin Zádor.
Legendarny mecz został zobrazowany w węgierskim dramacie historycznym „1956. Wolność i miłość”. Film dostępny z polskim lektorem na CDA, na koncie premium.
Polecam obejżeć.
Byliście kiedyś na meczu piłki wodnej? A może sami graliście? Dajcie znać, czy chcielibyście czytać więcej takich kulturalno-obyczajowo-historycznych ciekawostek o Węgrzech.
Update-11 sierpnia 2024, po zakończeniu igrzysk
Węgry ostatecznie uplasowały się na 14! pozycji klasyfikacji medalowej IO 2024 z 19 krążkami (6 złotych, 7 srebrnych
i 6 brązowych
) z czego:
- 7 krążków zdobyli w kajakarstwie
- 5 w pływaniu (jedno złoto i jeden brąz w maratonie pływackim na 10km-robibwrażenie)
- 1 złoto w pięcioboju, w którym jedna z konkurencji to pływanie na 200 m
Podsumowując, 13 z 19 krążków zdobyto w sportach kręcących się wokół wody!
To potwierdza potęgę Węgier w sportach wodnych.
Załamani napewno są fani Waterpolo, bo męska drużyna zakończyła turniej DOPIERO na 4 miejscu, co dla tak utytułowanej drużyny jest porażką. Panie w Waterpolo uplasowały się na 5 pozycji.
Klasyfikacja wszechczasów po IO2024 wygląda następująco, Węgry spadły jedno oczko w dół na 9 miejsce. To i tak nadl niesamowite osiągnięcie.
Leave a Comment